čtvrtek 31. května 2007

„Zelený“ software

Read more!

„Zelené iniciativy“ jsou dnes stále častěji na pořadu dne. S tím, jak všichni pociťujeme změny klimatu, které souvisí s chováním lidí na Zemi, začínají si firmy uvědomovat, že se pro ně v této oblasti otevírá nový trh. Jeden z našich klientů z oblasti IT se o tom v nedávné době přesvědčil.

Společnost LLP, která poskytuje komplexní IT řešení a služby, požádal jeden z jejích potencionálních zákazníků o vytvoření nového modulu pro software expense@work a time@work, které sledují čas a náklady zaměstnanců na jednotlivé aktivity a umožňují efektivní řízení společností podnikajících v sektoru profesionálních služeb. Nový modul, o který potencionální zákazník projevil zájem, souvisí právě se sledováním negativních vedlejších efektů lidského chování na životní prostředí. Dosavadní podoba software sice umožňovala zjistit např. kolik kilometrů zaměstnanec nalétal, ujel autem, autobusem nebo vlakem, ale klient si přál v tomto směru informace podrobnější. Nový modul tak umí přesně vyčíslit, kolik CO2 zaměstnanec svými aktivitami vyprodukoval neboli jaká je jeho uhlíková stopa (Carbon Footprint). Každý zaměstnanec se tak dozví přesnou hodnotu negativního vlivu své činnosti na životní prostředí a získá tím pádem důležitou zpětnou vazbu. V rámci firmy pak bude možné výsledky porovnat a motivovat zaměstnance tak, aby se svým chováním dostali na co nejnižší možné hodnoty a celá firma se přiblížila „zelenému“ ideálu

Jenom mě napadá, že by mělo být jasně řečeno, že nějaká zátěž bude z naší činnosti vyplývat vždy, aby si některý ze zaměstnanců nevzal za své rčení Kdo nic nedělá nic nezkazí :)

středa 30. května 2007

Když krize vydělává

Read more!

Špatné zprávy se šiří mnohem rychleji než ty dobré, a i proto se většina firem bojí krizí, jako čert kříže. Bodejť by ne, když během pár chvil mohou přijít o dobré jméno, zákazníky, postavení atd., tedy o věci, na kterých léta pracně dřely. Přesto jsou situace, kdy lze krizi zvládnout s lehkostí bytí a zároveň si udělat čárku u zákazníků.

Máma se ségrou jely nakupovat do IKEI, a když dorazily do obchoďáku, čekal je před vchodem dav lidí. Kdepak, nic se zdarma nerozdávalo, lidé stáli venku, protože nějaký dobrák zavolal na 158, že je v budově bomba, tudíž ji museli evakuovat a uzavřít než se budova prohledá. Zaměstnanec firmy se zákazníkům omlouval a řekl, že z těchto důvodů bude otevřeno až ve 13:00. Bylo právě po dvanácté, takže to žádná tragedie nebyla, máma a sestra se mezitím šly podívat do dalších obchodů v okolí.

Když se vrátily, IKEA byla již otevřena a u vchodu rozdávali zaměstnanci návštěvníkům poukaz na oběd a kafe zdarma ve firemní restauraci. Jakožto odškodné za jejich čekání. Oběd samozřejmě s radostí přijaly a když ještě dostaly skleničku šampaňského jako pozornost podniku, byly údivem zcela bez sebe.

Tolik příběh. Z profesního hlediska mě velmi zaujal, protože zdánlivě složitou situaci šlo vyřešit jednoduše, elegantně, s použitím selského rozumu. Stačí se „pouze“ na podobné scénáře předem připravit a podívat se na ně z pohledu zákazníka. A ten, až bude mít podobnou pozitivní zkušenost, určitě ji řekne svým známým, kamarádům nebo rodině, tak, jak to máma udělala, jen co jsme se večer potkali. A najednou se dobrá zpráva začne šířit rychleji, než ta špatná. Co více si může firma přát?

úterý 29. května 2007

Astroturfing – je váš trávník opravdu zelený?

Read more!

Termín astroturfing, hojně diskutovaný na zahraničních PR blozích, by se dal česky volně přeložit jako „nekalé PR“ nebo „podvodná kampaň“ či „falešná propaganda“. Jedná se čistě o americký termín, který ale pozvolna proniká i do evropských slovníků a přináší s sebou ostřejší diskusi o těchto praktikách.


AstroTurf je americká značka umělého trávníku, který se používá na sportovních stadionech. Z tohoto sloního spojení vznikla metafora odkazující k falešné podstatě věci, která se má jevit jako přirozená. Podle výkladu Wikipedie (http://en.wikipedia.org/wiki/Astroturfing) označuje astroturfing formální PR kampaně v oblasti propagace nebo politiky, které se snaží navodit dojem spontánního, přirozeného chování. Jde tedy o účinný způsob manipulace s názory veřejností, kterému v dnešní době nahrávají do karet vyspělé možnosti komunikace.

Cílem astroturfingové kampaně je skrýt plánované komerční či politické sdělení pod roušku nezávislé reakce veřejnosti. Tato reakce je ale hraná a i když je masová, často za ní stojí jen několik účinkujících. V cílové skupině má posílit důvěru, popularitu či motivaci volit, nakupovat, spotřebovávat a smýšlet tak jako její falešné vzory. Astroturfing mohou používat jednotlivci, organizované profesionální skupiny s finanční zázemím i velké korporace, neziskové a vládní organizace či skupiny aktivistů.

Nejedná se zjevně o žádnou novinku v komunikaci, ale starý známý jev s novým názvem, který má zřejmě vyburcovat více pozornosti a ostražitosti. Velmi dobře se mu daří především v oblasti politiky a v totalitních systémech, kde byla pro falešnou propagandu vždy živná půda. Často je hračkou v rukou lobbyistů a experimentujících marketingových společností.

Fiktivní a téměř ideální astroturfingovou kampaň můžete vidět ve filmu Vrtěti psem (Wag the Dog). Americký prezident chce odvrátit pozornost od svého sexuálního skandálu, proto jeho poradci najímají hollywoodského režiséra, který zinscenuje „kampaň“, která pomocí médií přesvědčí americkou veřejnost, že se země ocitla ve válce.

Pojďme se ale podívat na některé reálné příklady. V roce 2001 obvinil americký Los Angeles Times Microsoft z asroturfingu, poté, co do jeho redakce přišly stovky podobných dopisů vyjadřující nesouhlas s postojem ministerstva spravedlnosti v antitrustovém procesu vedeném proti Microsoftu. Zjistilo se, že dopisy přicházely často z neexistujících adres a od fiktivních osob. Za rozesíláním stála asociace „Americans for Technology Leadership“, která lobuje za omezení státních regulací v oblasti technologií.

V prosinci minulého roku byla spuštěna rozsáhlá kampaň Sony na novou Playstation "All I want for Xmas is a PSP" v režii společnosti Zipatoni, která se specializuje na nové techniky komunikace, virální markteting a buzz marketing. Součástí kampaně byl blog který měl vypadat, jako spontánní reakce fanoušků očekávající novou Playstation. Ale jak vyšlo najevo, blog byl uměle vytvořen firmou Zipatoni. Podle registrátora domény, kterým byla Zipatoni, nebylo těžké odhalit, kdo stojí i za jeho obsahem. Toto zjištění přineslo firmě velké opovržení a ostudu u hráčské komunity, kteří svoji nevoli neváhali hojně šířit po internetu. Dotčený blog www.alliwantforxmasisapsp.com/blog, je již stažen, ale na vybrané texty se můžete podívat např. zde (http://blogs.zdnet.com/hardware/?p=186).

Dalo by se říci, že obliba astroturfingu narůstá s vlivem médií, především blogů a videoblogů, které jsou efektivními pomocníky k jeho šíření a lákají stále více firem či zájmových skupin. Ale díky již protřelé komunitě uživatelů internetu bývá falešná kampaň často odhalena a původce je odměněn stejně rychle se šířícími negativními reakcemi. Kromě toho vyvolává astroturfing odpor profesních skupin, které proti němu na internetu bojují a zabývají se odhalováním falešných PR hráčů. Používat praktiky astroturfingu podle nich znamená spadnout na etické dno komunikace. O antiastroturfingovém hnutí více v dalším pokračování.

pondělí 28. května 2007

Co se děje v PR od 22. do 28. května

Read more!

Reklamy sleduje čtvrtina Čechů, dvě pětiny odrazuje. Americká srdeční asociace zahájila kampaň 'Bad Fats'.

Reklamy sleduje čtvrtina Čechů, dvě pětiny odrazuje
Dle průzkumu agentury GfK se zjistilo, že každý čtvrtý obyvatel České republiky sleduje reklamní bloky v televizi, naopak dvě pětiny diváků v době, kdy je vysílání přerušeno reklamou, od televize odcházejí. Dále průzkum ukazuje, že do paměti respondentů se nejvíce vryla reklama s Petrem Čtvrtníčkem na Vodafone.

Americká srdeční asociace zahájila kampaň 'Bad Fats'
Americká asociace zabývající se srdečními chorobami zahájila mnohamiliónovou kampaň soustředěnou na dvou webových stránkách: jedna má informační charakter a druhá je animovaná, obě navržené tak, aby seznámily spotřebitele s tím co jsou „dobré“ a „špatné“ tuky.
Animovaní „Tlustí bratři“ Trans a Sat, www.badfatsbrothers.com: Trans miluje hranolky, koblihy a další smažená nebo pečená jídla, jeho starší bratr touží po cheesburgerech, steacích a zmrzlinových pohárech.
Asociace doufá, že „Tlustí bratři“ budou dobrým nástrojem pro virální marketing. Více informací můžete najít na www.americanheart.org, kde kromě jiných věcí naleznete „tukový překladač“, který vám pomůže zjistit, kolik tuku mají různé druhy oblíbených jídel..

Státní správy se snaží zachytit nástup Web 2.0
Organizace veřejné správy se snaží nezaostávat za aktivitami občanů, kteří stále více využívají interaktivní on-line služby a učinily z technologických inovací svou největší prioritu. Společnost Cisco Systems zveřejnila výsledky průzkumu, podle něhož 35 procent z 84 vysokých státních úředníků ze 17 zemí celého světa považuje „zvýšení schopnosti mé organizace inovovat“ pro rok 2007 za prioritu.

Rychlý internet má už každý dvacátý
Během loňského roku se v České republice zdvojnásobil počet vysokorychlostních přípojek k internetu přes pevnou linku. Češi předběhli v rozšíření internetu Polsko. Pozadu ve střední Evropě stále zůstává Slovensko se 3,4 přípojky na stovku obyvatel.

pátek 25. května 2007

Nákaza video-virem!

Read more!

Ukázky ze světa virálních komunikačních kampaní šířených na internetu

Ze snahy některých společností o budování povědomí o jejím jménu či o tom co dělá občas vznikne video, eventuelně chcete-li reklamní spot, které (pokud zaujme či pobaví, v ideálním případě obojí) začnou sami uživatelé spontánně šířit dál, v podstatě jako virus. Mluvíme zde o virálním marketingu, konkrétně o virálních videích.

Vše se děje a šíří v podstatě zdarma, s využití e-mailu či webových stránek pro sdílení videí, jako je YouTube. A to samozřejmě těší zadavatele, protože mu odpadají náklady spojené s umístěním a šířením takovéto propagace prostřednictvím klasických médií.

Snad jako každý, i já znám pár lidí, kteří jsou ochotnými, vášnivými až zapálenými „přeposílači“ všeho co jim přijde pod ruku, včetně virálních komerčních prezentací. Například jedna moje kamarádka, která se ztotožnila s kampaní DOVE (http://www.youtube.com/watch?v=NVJoGRp30XM) za skutečnou krásu a začala brát na milost své zakulacené tvary. Nebo jeden známý, který nedávno utrpěl vážnou psychickou újmu, když mu jeho nejmilejší boty, tenisky NIKE (http://www.youtube.com/watch?v=A0eqxXH-lPM), na cucky rozkousal jeho nevychovaný pes v jeho bytě jako vystřiženém z katalogu IKEA (http://www.youtube.com/watch?v=YXmaYjpGBNg&mode=related&search). Bývalá spolužačka, která řeší věčné dilema na téma APPLE MAC vs. PC (http://www.youtube.com/watch?v=Z7ReS_ur4Kc&mode=related&search) a už to tak vypadá, že pro svou nerozhodnost si ještě dlouho nepořídí ani jedno ani druhé. A taky sousedka z mého rodného města, která si na místním tržišti před dvěma lety koupila pravé a nefalšované značkové jeansy LEVI‘S (http://www.youtube.com/watch?v=vXpUp22rDcQ) za neuvěřitelnou cenu. A odrostlejší synovec mého bývalého přítele, kterého jednou musela maminka vézt na pohotovost, protože s bonbony MENTOS (http://www.youtube.com/watch?v=hKoB0MHVBvM) ověřoval velikost svých nosních dírek. Kamarádka z tréninku, která jednoho krásného dne otevřela řádně protřepanou PEPSI (http://www.youtube.com/watch?v=ULUpGtDrf3U) a v tu chvíli ztratily její bílé capoeiristické kalhoty jednou pro vždy svou původní barvu. Pošťačka, která po večerech přemýšlí nad smyslem života nad skleničkou CAPTAIN MORGAN (http://www.youtube.com/watch?v=Iy4STqBhVS8) a jeden můj vzdáleně blízký kamarád, který po večerech dělá totéž, ale u WINDOWS MESSENGER LIVE (http://www.youtube.com/watch?v=tWlbTJGjqMQ).

A mimochodem, víte, že NOKIA to v Česku pěkně rozjíždí? A to ve VELKÉM (http://www.youtube.com/noisebrothers) a JEŠTĚ VĚTŠÍM (www.vyladeno.cz) stylu. A víte že McDONALD’S (http://www.youtube.com/watch?v=7E-ZkDDtfmQ) slaví v ČR letos už své patnácté narozeniny? A víte že příliš mnoho času stráveného na internetu sledováním videí škodí vašemu psychickému i fyzickému zdraví? Tak vypněte počítač a běžte se třeba projít do lesa…

čtvrtek 24. května 2007

Web 2.0 všude kam se podíváš

Read more!

Jeden z novodobých fenoménů moderní komunikační doby se stal nedílnou součástí našeho každodenního života. Vytváříme blogy, RSS nám přináší přehled o nejnovějším dění na našich oblíbených webových stránkách či zpravodajských serverech a umísťujeme vtipná videa na YouTube. Jistě jste už slyšeli o pojmu Web 2.0. Nabízí nějaké možnosti pro využití v oblasti PR?

Pravdou je, že jsem se jednoho krásného rána probudila (ostatně jak to dělám každé ráno už 25 let) a cítila jsem se tak trošku jako Alenka v říši divů (ostatně jako už několikrát za oněch 25 let). Možná jsem se jen maličko zasekla v čase, že jsem termín Web 2.0 objevila až relativně nedávno, ale co. Nemůžu přece být hned a u všeho.

Pojem Web 2.0, nazývaný také web nové generace, lítá vzduchem do jisté míry jako polozahalený přízrak moderní doby. Nikdo ve skutečnosti neví kde přesně začínají a končí jeho hranice. V rámci nejrůznějších definic je tento fenomén popisován jako soubor speciálních činností, které se uskutečňují v prostředí internetu, zaměřují se na koncové uživatele a snaží se je aktivně zapojit do vytváření obsahu na webu. Na různých místech je Web 2.0 charakterizován také jako vědomí davu, sdílení webových aplikací, web jako platforma, bohatá zkušenost pro uživatele, módní marketingový pojem nebo permanentní beta verze. Web 2.0 způsobil, že informace v rámci internetu už netečou jen jedním směrem. Do sdělovaného obsahu mohou zasahovat i samotní čtenáři, uživatelé, zákazníci a informace dokonce přetékají mezi weby navzájem.

Přiznám se bez mučení, že jsem si ještě před nějakým časem nedokázala představit, že nejrůznější prvky, které se dnes systematicky řadí do balíčku nazývaného Web 2.0, se dají šikovně využít i v PR (které je dodnes tradičně většinou laiků spojováno jen se slovy tištěnými na stránkách časopisů či s květnatými řečnickými výstupy tiskových mluvčích před televizní kamerou).

Web 2.0 s sebou nese mnoho nesporných výhod ve prospěch PR. Prostředí aplikací je většinou již předdefinované, a proto se nosnou složkou Web 2.0 aplikací stává obsah a informace jako taková. Navíc využití Web 2.0 technologií nevyžaduje velké náklady, protože většinou fungují na bezplatných a již existujících technologiích a nástrojích.

Dobrá zpráva tedy je, že se PR posouvá do nových dimenzí (postupně i na českém trhu). Nazývejte je jak chcete – online PR, data PR, interaktivní PR…A s novými dimenzemi se nám, zaníceným piáristům, otevřely nové dveře – do světa blogů, wiki encyklopedií, online komunitních projektů, streamingu, e-learningu, on-line videí, webzinů, zpravodajský portálů, mikrostránek a webových stránek, virálního marketingu, platforem pro sdílení a výměnu obsahů a dokumentů, či v neposlední řadě RSS, tedy nástroje pro syndikaci obsahu, což je metoda sdílení velkého množství rychle se měnících informací na internetu.

Společnosti mají dnes možnost prostřednictvím svých PR aktivit oslovit nejen masové cílové skupiny, ale i uzavřené a úzce zaměřené komunity, které se na internetu sdružují. Mají navíc možnost přímo komunikovat se svými zákazníky s využitím nových kanálů. Výběr informací je čistě na příjemci a ne na šéfredaktorovi určité publikace. A to je určitě velký posun.

Mezi nejúspěšnější a nejoblíbenější projekty Web 2.0 v současné době patří například YouTube - prostor pro sdílení videí na internetu, MySpace (www.myspace.com) - komunitní projekt, nebo také Flickr - prostor pro sdílení fotografií. Uživatelé také rádi používají takzvané tagy, což je označování a kategorizace obsahu umístěného na internetu. Příkladem může být del.icio.us, který je prezentován také jako úschovna oblíbených odkazů řazených do určitých skupin s přiřazení slovního popisu, čili tagu. Mezi dalšími Web 2.0 projekty, které zaznamenaly úspěch, jsou také Wikipedia - internetová encyklopedie, nebo Digg - nástroj pro filtrování zpráv.

Pravdou ovšem taky je, že se všemi těmito novými možnostmi a příležitostmi přicházejí také určitá rizika a omezení. Masovost některých zmíněných systémů zapříčiňuje, že s rostoucím počtem uživatelů klesá množství kvalitních informací a čím větší skupina uživatelů se podílí na tvorbě obsahu, tím hůře se dá zamezit například nežádoucím či nepravdivým informacím. Zároveň však PR jako takové přináší možnost na takto vzniklé situace pružně a téměř okamžitě reagovat.

Člověk se pořád něco učí…A to je dobře. V momentě, kdy už by všechno znal a už by neměl co objevovat, by se stal život nepřekonatelně nudným, nemyslíte? A proto se učím ráda a objevuji neustále…Až tedy zase objevím nějakou tu dávno objevenou Ameriku, určitě vám o tom podám zprávu.

středa 23. května 2007

Lež má krátké nohy – ale rychlé

Read more!

O tom jak dokážou informace hýbat světem se minulý týden přesvědčila firma Apple. Během šesti (!!) minut ztratila téměř 4 miliardy USD díky poplašné, a jak se vzápětí ukázalo nepravdivé, zprávě.

Lavinu odstartoval internetový server Engadget, který uveřejnil znění interního e-mailu od vedení Apple zaměstnancům ve kterém stálo, že se o měsíce opozdí uvedení dvou nejočekávanějších produktů firmy, a to operačního systému Leopard a mobilního telefonu iPhone. Mobil se místo června měl objevit až v říjnu a na Leopard by si zákazníci počkali až do ledna 2008. Internetový server Engadget se přesvědčil, že zpráva skutečně pochází od Apple a informaci zveřejnil v 11:49 východního času. Akcionáři a na tyto zprávy zareagovali okamžitě a v 11:56 začali masově prodávat akcie Apple. Během šesti minut klesla hodnota akcí z 107,89 USD na 103,42 USD. Celkově tak firma přišla o čtyři miliardy USD.

Jak tomu už bývá, se nakonec ukázalo, že zpráva nebyla pravdivá. Když Engadget uveřejnil update, ve kterým vysvětlil i původ poplašné zprávy, i hodnota akcií Apple se vrátila do normálu. Původní e-mail sice skutečně pocházel z Apple, šlo však o falešnou informaci. Někdo zřejmě pronikl do e-mailového systému Apple a rozeslal e-mail na zaměstnance firmy. Ať už to byl někdo, kdo se chtěl firmě pomstít, nebo chtěl poukázat na nedostatečný bezpečnostní systém jedné z největších světových firem a otestovat reakci veřejnosti, záměr se povedl.

Kauza zároveň dokázala ještě jednu věc, a to rychlost a obrovskou moc zpráv šířených po internetu. Zdokonalují se také metody podvodníků – vzpomeňme si na nigerijské e-maily, které před několika lety obletěly svět. Kolik lidí se nechalo nachytat, i když bylo tolik otazníků kolem původu a obsahu zpráv? U Applu byl zdroj důvěryhodný a i obsah se zdál být hodně hodnověrný. Co to bude příště?

úterý 22. května 2007

Kdo jednou zkusí, nechce jinak...

Read more!

Experiential marketing (zkušenostní marketing) je metoda známá minimálně 10 let, nicméně většina firem se stále spoléhá především na metody tradičního marketingu. Experiential marketing je útokem na naši pravou mozkovou hemisféru, která nám umožňuje zažívat pocity libosti a komfortu, a právě tyto pocity nás snadno ovládají. Jak to funguje a kudy se firmy v této oblasti vydávají? Pozor, marketing není jen propagace.

Takhle by asi mohlo znít motto pro metodu marketingu, která je sice známá už celou dekádu, ale odvahu na to, spolehnout se pouze na ni zatím mělo jen malé procento firem. Experiential marketing je způsob získání si zákazníka pomocí jeho vlastní zkušenosti s produktem nebo službou, která zahrnuje příjemné pocity a zážitky. Pokud se tyto příjemné pocity u zákazníka jednou objeví, budou na něj mít metody klasického marketingu velmi malý ne-li žádný vliv. Nejzřetelnější je to u propagace, jako jedné z částí marketingu, konkrétně u využití masových médií, které má v dnešní době již omezenou schopnost ovlivnit rozhodnutí zákazníka.

Experiential marketing se obrací k naší pravé mozkové hemisféře (přímo, ne zprostředkovaně), na rozdíl od klasického marketingu, který na to jde především racionálními argumenty přes levou část našeho mozku. Pravá hemisféra nám umožňuje zažívat pocity libosti a komfortu, což si každý z nás dokonale zapamatuje. Jednoduše boj racionálních argumentů a zprostředkované snahy o zážitek s vlastním příjemným zážitkem je nevyrovnaná partie.Vzhledem k tomu, jak je navíc dnešní spotřebitel přesycen reklamou z masových médií a jak si uživatelé/ spotřebitelé zvykají být díky moderním technologiím a internetu aktivní, vytvářet, sdílet a komunikovat, nezůstávat jen pasivními příjemci, je pravděpodobné, že má experiential marketing stále větší potenciál.

Úspěchy firem, které se při své strategii získat nebo upevnit vztah se zákazníky spolehli na jejich smyslové vjemy jsou toho dokladem. Příkladem může být společnost Levi’s, která ve svých obchodech zřídila tzv. kabinky budoucnosti, které zákazníka automaticky změřili a připravili pro něj seznam oblečení, které mu padne. Před 80 % těch, kteří kabinky navštívili si hned vyzkoušelo některé z nabízených džín a obraty v obchodech společnosti díky této akci dokonce předčily předpokládané nárůsty prodeje až o 100 %. Levi’s také při plánování této počítala s tím, že si o zajímavém zážitku lidé navzájem řeknou, což je také důležitá součást experiential marketingu. Takhle strategie je totiž o tom zaujmout několik a získat masy, ne oslovit masy a získat několik. K dalším příkladům firem, které se spolehly na experiential marketing patří např. Dell, Nokia nebo Halley/Davidson.

Z českých společností je dobrým příkladem Student Agency, která experiential marketing (možná spíš intuitivně, než plánovitě) využila při provozování svých vnitrostátních autobusových linek. Pokud totiž mluvíme o experiential marketingu, nejde jen o propagaci, součástí marketingu je oněch známých 5 P (Product, Place, Price, Promotion, People). A Student Agency využila zkušenostní a pocitovou složku pro získání zákazníků jako součást svého produktu. Zaměřili se na to, co se líbí pravé mozkové hemisféře zákazníka, nabídli mu pocit komfortu a příjemně stráveného času – stewardka, která se o cestující v autobuse celou dobu stará, nabídne jim čtení, teplé nápoje, film – pomalu, ale jistě chtěli všichni strávit cestu, která vlastně ani netrvá tak dlouho, v tomhle příjemném prostředí. A informace se šířila především referencemi mezi samotnými zákazníky. Ostatní provozovatelé najednou neměli šanci. Bude zajímavé sledovat, jak se bude experiential marketing dál vyvíjet a jestli jej časem začne koncepčně využívat širší spektrum firem.

pondělí 21. května 2007

Co se děje v PR od 15. - 21. května

Read more!

Marketérem roku 2006 se stal Petr Fejk, ředitel pražské ZOO. Většina Čechů důvěřuje médiím a armádě

Marketérem roku 2006 se stal Petr Fejk, ředitel pražské ZOO
Soutěž oceňuje osobnosti, které se nejvíce podílí na rozvoji vlastní firmy či instituce, pro níž pracují a na rozvoji marketingu všeobecně. Tuto cenu uděluje Česká marketingová společnost.

Embax Print bude tento rok více zaměřen na reklamu
Veletrh obalů a tisku Embax print se letos víc zaměří na reklamu. Reklama s obalem a tiskem úzce souvisí a její význam v oboru roste, řekl manažer veletrhu Petr Navrátil. Největší veletrh v oboru ve střední Evropě se koná jednou za dva roky. Letos se ho zúčastní kolem 550 vystavovatelů z 27 zemí. Embax začíná na brněnském výstavišti v úterý 22. května, potrvá do pátku.

Většina Čechů důvěřuje médiím a armádě
Dle průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM) se zjistilo, že nejvíce Češi důvěřují rádiu a televizi. Více než polovina občanů také věří armádě a tisku.

čtvrtek 17. května 2007

Ubohost? Ne! Politický marketing.

Read more!

V posledních dnech nebo spíše letech, plní naše média neustálý politický boj představitelů jednotlivých stran. Dlouho jsem si říkala, že neustálé osočování jednoho druhým je pěkná ubohost lehce odrážející naší náturu. Avšak při hlubším zamyšlení jsem zjistila, že nejde o ubohost, ale o víceméně dobře promyšlenou taktiku jak získat voliče na svou stranu!

Volební strategie, image strany, jejího lídra a kandidátů či volební apel – to jsou základní pojmy, s nimiž pracuje politický marketing - taktika, která je stále více známá a patrná i mezi našimi politiky a politickými stranami.

Tak jako v každém jiném odvětví marketingu jde především o prodej, v tomto případě politického produktu tedy kandidátů a politických stran. Pro samotné politiky nejsou poslední trendy v marketingu či PR něčím neznámým. Vždyť už sám Julius Caesar využíval, tak jako dnešní politikové, nejrůznějších značek a hesel. A jeho snad nejznámější a dodnes citované heslo: „Přišel jsem. Viděl jsem. Zvítězil jsem.“, je toho důkazem. Tak jak dřív Caesar spoléhal na řečníky a kronikáře, dnešní politici využívají ke svému „prodeji“ především média, ta totiž ochotně reprodukují jejich slova – ať už dobrá či špatná. Vždyť i negativní kampaň je kampaň!

Většina politiků pochopila, že bez oné medializace své osoby daleko nedojde a tak se stále více snaží proniknout do médií, která jsou lidem blízká. Nespoléhají se už jen na seriózní média a dalo by se říct, že se přestávají bát i tolik v Čechách oblíbeného bulváru.

K pravidelné četbě Blesku se vám sice téměř nikdo nepřizná, ale tyhle noviny za jediný den přečte tolik lidí, co třeba Lidovky za týden a ještě kousek. Oficiálně se politické špičky s novináři z bulváru v čele s Bleskem téměř nebaví, síla vyjádřená jejich nákladem a čteností je ovšem stále více dráždí a fascinuje. A tak i když o bulváru v zákulisí neřeknou politici nic pěkného, dle rad svých našeptávačů se ho nebojí využít ke své vlastní image reklamě.

Snad prvním z nich kdo začal s Bleskem před časem komunikovat byl předseda ČSSD Jiří Paroubek. Ten se nebál ke konci loňského roku usednout v redakci a odpovídat čtenářům na nejrůznější dotazy. V horkém předvánočním čísle pak vyšel ČSSD placený inzerát, ve kterém nám všem Jiří Paroubek přeje krásné Vánoce.

Tak jak v posledních letech dochází k prudkému rozvoji moderních technologií, politici si velmi dobře uvědomují, že „útočit“ na voliče prostřednictvím klasických médií už nestačí. A proto se stávají běžnými internetové konference, na kterých na otázky voličů odpovídají představitelé politických stran a hnutí. Zmiňovat zde webové stránky představující politické strany jejich program a názory či komentáře k různým událostem snad není ani třeba. Internet má nespornou výhodu oproti jiným médiím, že neodsuzuje zákazníka – voliče, do role pasivního diváka, který může pouze sledovat předkládané informace, umožňuje mu informace nejen porovnávat, ale i aktivně projevovat svůj názor. K tomu většina z nás využívá čím dál tím více oblíbené blogy. Bylo tedy jen otázkou, kdy se do blogovací sféry zapojí i naši političtí představitelé. Například na serveru aktuálně.cz, je jich hned několik. Můžeme se zde například dozvědět, proč Mirek Topolánek nemá rád média nebo kdo by byl podle Luboše zaorávka lepší prezident.

Dalším významným prostředkem politického marketingu se stávají mobilní telefony. Ty mohou být využity v předvolebním boji, ovlivňovat voliče nebo dokonce i likvidovat politické konkurenty. První pokusy už proběhly v USA, kde byly zasílány textové zprávy s politickým podtextem, v Británii už dokonce pomocí mobilů proběhly i volby. A tak je více než jasné, že dříve či později i naši politici uchopí tento nástroj neskutečných možností a my můžeme jen doufat, že nám jednoho dne prostřednictvím esemesky nepřijde zvednutý prostředníček pana premiéra.

středa 16. května 2007

Co se děje v PR od 1. - 14. května

Read more!

Henkel získal cenu magazínu PR Report. Online marketing preferuje emaily. iHNed.cz má nový kabát

Henkel získal cenu magazínu PR Report
Iniciativa společnosti Henkel s názvem Rok inovací 2006, zaměřená na sběr inovativních nápadů prostřednictvím svých zaměstnanců, získala cenu magazínu PR Report v kategorii Interní komunikace a Management změn. Slavnostní předávání cen se konalo 19. dubna v Berlíně.

Online marketing preferuje emaily
Online marketingové nástroje čím dál více získávají na popularitě. Podle průzkumu, který uskutečnil časopis PROMO, 72,6 % respondentů použilo e-mail marketing jako součást své marketingové aktivity. Dle průzkumu Forrester Research se zjistilo, že 83 % marketérů používá na reklamu e-mail, což je více než těch, kteří zkusili reklamu přes vyhledávače. Dalším oblíbeným nástrojem je posílání zpráv e-mailem (tzv. newsletters), které využilo asi šest z deseti firem.

Prodej dětského zboží se zvyšuje
Díky zvýšené porodnosti, se zvyšuje i prodej dětského zboží. Obchodníci se radují a zavádí různé věrnostní programy pro rodiče malých dětí. Roste i prodej dětského zboží prostřednictvím internetu.

V metru se zvyšuje konkurence deníků
Deník Metro přišel o svou exkluzivitu, když minulý týden vstoupil do metra také Metropolitní Expres, nejmladší z pražských bezplatných deníků. Třetí bezplatný deník, 24 hodin, je zatím stále ponecháván před vstupem do metra

iHNed.cz má nový kabát
Zpravodajský server Hospodářských novin iHNed.cz, který provozuje Economia Online, představuje svůj nový vzhled. Podoba internetových stránek www.iHNed.cz je výrazně přehlednější, nabízí moderní design a klade důraz na zpravodajství.

středa 9. května 2007

Špatná reputace - for ever?

Read more!

Reputace je jednou z nejdůležitějších součástí vnímání jednotlivce ve společnosti nebo firmy na trhu. My v PR se snažíme vysvětlovat lidem ve firmách jakým způsobem chránit reputaci společnosti, jak předcházet problémům nebo (v nejhorším případě) jak hasit případné krize a poškozenou reputaci navrátit opět do stavu prodejnosti produktu, využívání služeb a prostě kladného fungování firmy na trhu. Velké množství firem si uvědomuje jak kritická je jejich reputace pro zákazníky, partnery, média a jejich okolí. Některé z nich ale došly k tomuto přesvědčení za cenu bolestného poznání jak hořce chutná...krize. Krizová komunikace - oblíbené téma novinářů, velmi velmi neoblíbené téma jakéhokoliv zástupce firmy, která něčím podobným prošla. Krizová situace v firmě je hrozně protřelá Píármanka a dokáže se dostat okamžitě do všech médií v zemi. Já se ale dneska nechci věnovat krizi jako takové, ale zaujala mě firma, která takovou krizí prošla a rozhodla se následně změnit postoj ke svému PR a komunikaci vůbec.

Spolana= komunikační horor? Bejvávalo....

Při vyslovení jména známé chemičky se většině lidem vybaví unikající dioxiny, zamořená pole okolních vesnic a tragická komunikace s okolními subjekty či médii a neziskovými organizacemi. Zdá se ale, že začíná svítat na lepší časy. ČRo radiožurnál přinesl rozhovory se zástupci okolních vesnic a zjistil, že Spolana nejen že rozhýbala stojaté vody své komunikace s okolím, ale že to dokonce funguje. Pravidelně informuje starosty okolních vesnic o dění v chemičce, o dílčích krocích i dlouhodobých plánech. Sousedy chemičky tak nečeká žádné nemilé překvapení či nevědomost o nenadálé situaci. Pořádá pravidelné akce, kde se setkávají zástupci Spolany se starosty okolních obcí, takže mají zastupitelé k získání informací možnost přímé diskuze. V případě nenadálé situace jsou také starostové jako první informováni prostřednictvím emailu nebo SMS. Samozřejmě je extrémně důležitý i fakt, že Spolana do okolních vesnic začala investovat nemalé peníze. Letos to je to dohromady 1,5 milionu Kč, přičemž obce si samy určí, jak peníze investují - ať už je to do školy v přírodě pro děti, výstavbu dětského hřiště nebo zlepšení varovného a informačního systému obce.

Ve zmíněné relaci Radiožurnálu si starostové nový přístup Spolany velmi pochvalovali, nevím jak v jiných oblastech, ale v komunikaci s veřejností udělala Spolana tímto určitě pozitivní krok dopředu. Což je docela dobrý příklad pro to, že reputace nemusí zůstat nutně špatná navždycky...

Foto: www.bigfoto.com

čtvrtek 3. května 2007

Co se děje v PR od 23. - 30. dubna

Read more!

Asociace PR agentur (www.apra.cz) vyhlásila 2. ročník soutěže Česká cena za public relations (www.cenapr.cz). Ocenění je možné získat v kategoriích Korporátní komunikace, B2B PR, B2C PR, Community relations a letos nově v kategoriích Interní komunikace a Nová digitální média a internet. Účastnit se mohou projekty realizované jak agenturami, tak interními odděleními firem, státních institucí a dalších subjektů.

APRA také zveřejnila hospodářské výsledky členských agentur, ze kterých vyplývá, že polovina členů asociace (ti kteří zveřejňují finanční výsledky) dosáhla v loňském roce příjmů z PR služeb ve výsi 350.5 milionů korun. Porovnání agentur, které zveřejnily výsledky jak v roce 2006, tak v předchozím roce, vykazuje 12% nárůst příjmů z PR služeb. Na prvním místě se (už tradičně) umístila AMI Communications, dále pak Bison & Rose PR a EMC PR. Více na http://www.apra.cz/cz/index.php?show_page=text§ion=8.993.&press_id=32

Halfords hledá PR agenturu. Podle informací Marketing & Media připravuje vstup na český trh mezinárodní řetězec prodejen s jízdmími koly a v současné době hledá PR agenturu, která mu pomůže zvýšit povědomí o značce Halfords na českém trhu.

Státní společnost Mero utrácí podle deníku Právo (28.4.) za mediální, PR a další poradenské služby přes třičtvrtě milionu korun měsíčně. Mero údajně využívá služeb firem AMI Communications, PAN Solutions a M.C. Triton. Právo spekuluje proč potřebuje stoprocentní státní monopolní podnik utrácet takové sumy za mediální a další obdobné služby a zda peníze neslouží spíše na politický lobbing v zájmu vedení Mera.

PR klub pořádá 17.května seminář s názvem Efektivní media relations: jak novináři pracují, co si myslí a co potřebují (http://www.prklub.cz/)

středa 2. května 2007

Mediální poselství z Blacksburgu

Read more!

Nedávné krveprolití na americké univerzitě v Blacksburgu opět potvrdilo, že způsobit hromadnou tragédii, je snadná cesta k vlastní publicitě, ke sdělení svého poselství do celého světa, ať už je jakkoliv zvrácené a nehodné pozornosti. Korejský student Čo s tím počítal a média řekla ano.

Blacksburgské neštěstí ve mně vyvolalo hrůzu, soucítění i veliký odpor k masovému zabijákovi. S poodkrytím dalších informací, následovala ještě větší nechuť a tentokrát také k televizi NBC, která vyslala vrahovo psychopatické sdělení do světa a zřejmě tak splnila jeho poslední přání. Z malého českého pohledu, kde se tak strašné věci díkybohu nedějí, by se dalo použít přirovnání, že zveřejnění vrahovy výpovědi je stejně zavrženíhodný čin jako prodej fotek mrtvého Karla Svobody. O jaký zisk by NBC přišla, kdyby vydala prohlášení, že materiál není hoden zveřejnění? Asi to byla příliš neúnosná představa...

Každý se teď může podívat na záznam, kde Čo jako mučedník před vražděním vzkazuje lidem, že si to zasloužili a dovolí si přirovnávat se k Ježíši s vírou, že bude inspirací pro stejně slabé, trpící či nepochopené a tím se ve svých očích ospravedlňuje.

Z fotek, které zaslal do redakce NBC spolu s videem ještě před hrůzným činem, běhá mráz po zádech. Cynicky by se to dalo shrnout jako „plánovaná vražda s připraveným PR, kdy média stoprocentně spolupracují“. Jako bonus si můžete také přečíst ukázku z jeho úchylné divadelní hry. Kladu si otázku, jestli si ji dovolí někdo vydat...

Bohužel ne každý, kdo má televizi a internet, má dost soudnosti na to, aby vyhodnotil o jakého psychopata jde. A právě těch pár lidí, kteří si video pro inspiraci stáhnou, protože sdílí podobné pocity, se stávají více povzbuzení a nebezpeční. A celá Amerika se ptá, jak se to mohlo stát a jak tomu zabránit?

Vrah je mrtev a jeho přímé poselství, kterému se dostalo tolik mediální pozornosti, bude žít dál na internetu. Může se stát inspirací k podobnému činu, dalších povzbuzených nepochopených. Síla médií a jejich ochota věnovat publicitu každému, kdo vyvolá v lidech zvědavost a kdo poskytne „atraktivní materiál“, je jeden ze silných důvodů, proč se takové věci dějí.

Po takové úvaze mi přijde, že namísto řešení legálního prodeje zbraní by lidé měli obrátit pozornost k etice některých médií, které z masového vraha udělají během pár minut celosvětově známou osobu a jsou ochotni světu zprostředkovat jeho jakkoliv zvrácené myšlenky.

Není třeba omezovat svobodu slova, stačilo by jen ctít etiku citlivých informací a vystavit na společenský a profesionální pranýř ty, kteří i v těchto případech dávají přednost zisku. Bohužel toto patří do krajiny snů, současný mediální svět takto nefunguje...

 
Tento blog vytvářejí zaměstnanci PR agentury Fleishman-Hillard (www.fleishman.cz), názory jednotlivých zaměstnanců nemusí vyjadřovat stanovisko zaměstnavatele.