pondělí 4. srpna 2008

Která média nejvíce ovlivňují chování spotřebitelů?

Na tuto otázku odpovídá nedávná studie Fleishman-Hillard „Index vlivu digitálních médií“, která zkoumá a měří vliv médií na chování a rozhodování spotřebitelů ve Velké Británii, Německu a Francii. Studie překvapivě ukazuje, že v životě spotřebitelů dominuje internet, který svým vlivem významně předstihuje i televizi.

Hlavní závěry studie:
• Ve zkoumaných zemích má internet zhruba dvojnásobný vliv oproti druhé nejsilnější televizi a přibližně osmkrát větší vliv než tradiční tištěná média.
• Spotřebitelé internet využívají různým způsobem pro různá rozhodnutí. V případě, že pro ně má rozhodnutí velký osobní význam, vyhledávají názory a zkušenosti ostatních prostřednictvím sociálních sítí. Oficiální zdroje naopak využívají, jestliže se rozhodování týká transakcí spojených například s veřejnými službami nebo letenkami.
• Přestože si spotřebitelé uvědomují přínos internetu pro jejich život, starosti jim dělá bezpečnost na internetu a důvěryhodnost některých informací. Ve Velké Británii například 66% online spotřebitelů uvádí, že jim internet pomáhá lépe se rozhodovat, ale jen 28% důvěřuje informacím, které společnosti na internetu zveřejňují.
• Ačkoli se výsledky průzkumu ve všech třech zemích v zásadě shodovaly, ve způsobu využití internetu se mezi státy projevují výrazné odlišnosti. Německo se umístilo na prvním místě v hledání informací na internetu, kdežto spotřebitelé z Velké Británie si nejčastěji založili online profil na stránce některé společenské sítě.



S ohledem na závěry studie existuje jistý rozpor mezi rostoucím vlivem internetu a poměrnou částí prostředků, které mu v porovnání s ostatními médii firmy vyčleňují ze svých marketingových a reklamních rozpočtů. Ve světle těchto zjištění se marketérům nabízí řada nových otázek, které budou muset čím dál více řešit - jak efektivně využít vliv, který internet nabízí? Jak pracovat s digitálním obsahem a prostředím, ve kterém je často nevyhnutelné vzdát se kontroly nad obsahem reklamních sdělení? Tento směr nahrává oboru public relations, který je zvyklý operovat ve vícesměrném komunikačním prostředí, a který tak má oproti reklamkám a mediálkám nejlepší zkušenosti a předpoklady integrovat komunikační aktivity v nejistém digitálním prostředí webu 2.0.

Výzkum provedla společnost Fleishman-Hillard International Communications společně s agenturou Harris Interactive. Studie ke stažení: http://www.fhdigital.net/InfluenceIndex/.

Žádné komentáře:

 
Tento blog vytvářejí zaměstnanci PR agentury Fleishman-Hillard (www.fleishman.cz), názory jednotlivých zaměstnanců nemusí vyjadřovat stanovisko zaměstnavatele.